У 2005-му сотнi функцiонерiв кучмiстського режиму заволали про повернення 1937 року, десятки екс-чиновникiв попросили в Росiї полiтичного притулку. Хоча переслiдували їх за пiдозрами у кримiнальних злочинах.
 

 
«Усе обнулилося, – тiшиться тепер Леонiд Кучма,якгоо п`ять рокiв тому вважали стовпом злочинного режиму. – Я задоволений,що все повертається». Тепер тi, тхо так довго почувався ображеним, мають чудову нагоду помститися кривдникам. Бiло-синi зачистять всi вертикалi влади.

«Луценка слiд притягнути до кримiнальної вiдповiдальностi!» «Помаранчевi мають вiдповiстиза злочини!» Такi закликипочали лунати з боку оточення Вiктора Януковича ще напередоднi другого туру президентських виборiв. Прикметно, що схожi вимоги можна було почути наприкiнцi 2004-го, ось тiльки прiзвища у них фiгурували iншi: Бiлоконь, Кучам, Янукович,Ахметов, Медведчук... I ледь вiдгримiли фанфари з приводу iнавгурацiї Вiктора Ющенка, країною покотився стогiн: помаранчевi почали полiтичнi репресїi. Сотнi функцiонерiв кучмiстського режиму заволали про повернення 1937 року, десятки екс-чиновникiв попросили в Росiї полiтичного притулку. Хоча переслiдували їх за пiдозрамиу кримiнальних злочинах. «Усе обнулилося, – тiшиться тепер Леонiд Кучма, якого п`ять рокiв тому вважали стовпом злочинного режиму. – Я задоволений, що все повертається». Тепер тi, хто так довго почувався ображеним, матюь чудову нагоду помститсия кривдникам.


«В’язнi» сумлiння

У новiтнiй iстоiрї України першою жертвою переслiдування за полiтичоню ознакою(якщо це так можна назвати)стала Комунiстична партiя. Одразу пiлся проголошення незалежностi 1991 року президiяВерховної Ради видала указ про заборону дiяльностi КПУ.
У 1994-му, коли на дострокових президентських виборах перемiг Леоiнд Кучма, соратники його попередника Леонiда Кравчука опинилися в опалi. У близької до першого президента бiзнес-групи Суркiса–Медведчукавиникли проблеми з доступом до ресурсiв та з контролюючими органами, аВiктора Паливоду,начальника охорони Леонiда Макаровича, взагалi кинули за ґрати (суд виправдав «бодiгарда» лише наприкiнцi 1990-х).

З приходом до влдаи нацiонал-демокраiтв пiсля май же десяти рокiв правлiння Кумчи почалася нова зачистка системи вiд «перевiрених кадрiв».

«... З великою тривогою полiтбюро СДПУ(о) змушене констатувати, що в Українi вже розпочалися спроби переслiдування виборцiв,якi голосували за власними переконаннями, гонiння на членiв СДПУ(о), – йдеться у резолюцiї колишньої партiї влади, датованiй 25 сiчня 2005 року. – Україну тягнутдьо часiв «полювання на вiдьом» i боротьби з iнакодумством. За потурання нової влади в українськiй полiтицi посилюється впилв екстремiстських i вiдверто шовiнiстичнихелементiв».

Партiя регiонiв тодiтакож видати заполiтичнi репресiї кримiнальнi справи, порушенi за фактомспроб фальсифiкацiї виборiв. «Деякi з цих справ навiть було доведено до суду, а одиницi сiли в тюрму, – каже Юрiй Якименко,директор полiтико-правових програм Цент ру iменi Разумкова. – Щоправда, жоден зi справжнiх органiзаторiв, звiсно, не постраждав. Тодi було достатьно справ, де пiд виглядом кримiналу переслiдували тих, хто програв, – бiло-блакитних».

Найбiльшевiдчув на собi тиск помаранчевої влади Боирс Колесников –одна з ключоивх фiгур у Партiї регiонiв. Спiв органiзатор сепаратистського з’їзду в Сєверодонецьку чотири мiсяцi провiв за ґратами СIЗО за звинуваченнями у здирництвi. Один iз фiнансових стовпiв ПР Рiнат Ахметов вiдсиджувасвя на закордонних курортах, доки в його офiсах проводили обшуки мiлiцiонери на бронетранспортерах.

Непереливки було тодi екс-губернаторовi Закарпаття Iвановi Рiзаку.Нова влада знайшла в його дiяльностiникзу фiнансових зловживань. Колишньому заступниковi Рiзака Володимировi Дiдику довелося тiкати в Росiю.Йгоо приклад наслiдував екс-начальник закарпатської мiлiцiї генерал-майор Василь Варцаба. Вiн фiгурував у справi про пiдготовку терористичних актiв вУжгородi пiд час виборiв 2004 року. Тiкати в Росiю довелося i його начальниковi – екс-мiнiстровi внутрiшнiх справ Миколi Бiлоконю. У США переховувався колишнiй губернатор Сумщини Володимир Щербань. Пiшов у пiдпiлля екс-губернатор Київської областi Анатолiй Засуха. Iгор Бакай, колишнiй керiвник Державного управлiння справами, який «вiдзначився» незаконним вiдчуженням готелiв i санаторiїв, пiдконтрольних його вiдомству, втiк до Москви i прийняв громадянство РФ. Цейперелiк можна продовжувати нескiнченно. До речi, коли стало вiдомо рпо перемогу Януковича, Бакай заявив про намiри повернутсия на Батькiвщину. Слiд очiкувати, що такi намiри найближчим часом виявлятьй iшнi «в`язнi сумлiння», якi перебувають за кордоном.

«Якщоговорити про репресiї 2005 року, то потрiбно згадати повальнi звiльнення за принциопм лояльностi до помаранчевої команди як у державноум, так i в корпоративному секторах, – вважає Андрiй Єрмолаєв, президент Ценрту соцiальних дослiджень «Софiя». – Тобто головною жертвою стали все ж не Ахметов чи Колесников, а саме [дрiбнi] бюрократи, якi залишилися без своїх насиджених робочих мiсць.Хорошi вони були чи поганi –це вже iнше питання, але в багатьох випадках звiльнення вiдбувалися саме за полiтичнимиознаками».

Однакне слiд перебiльшувати масштаби кадрових зачисток тихчасiв. Наприклад, на Львiвщинi вiд полiтичного переслiдування з боку прихильникiв Ющенка у 2005-му постраждав хiба що один фермер зi Стрийського району, який вiдкрито пiдтримував Януковича, – за це односельцi пошкодили селяниновi трактор. Полiтичнi репресiї 2005 року – велике перебiльшення. Бiло-блакитнi чиновники та бiзнесмени або домовилися, або вiдкупилися.На та Пiвднi України усвоїх крiслах залишилися практично всi лояльнi до Партiї регiонiв можновладцi. Чимало з них безтурботно працювали протяогм останнiх п`яти рокiв на високихпосаадх i в столицi, про що, до реiч, засвiдчили результати другого туру президентських виборiв: у Києвi найбiльше проголосувало за Януковчиа в найпрестижнiшому Печерському районi (32%), де зазвичай знаходять притулок мiсцевi чиновники та бiзнесмени.


Горе переможених

Репресiї обов`язково будуть, iронiчно каже директор Iнституту стратегiчонї полiтики Андрiй Мiшни. «Адже, пригадуючи слова Олександра Меньшикова, тим, хто взяв фортецю, завжди дається кiлька днiв на грабунок, – жартуєвiн. – У нашому випадку фортеця – це Україна».

Опитанi «Тижнем» експерти вважають малоймовiрним початок масштабних полiтичних зачисток з бкоу команди Януковича. Однак зазначають причини, якi можуть пiдштовхнути ПР до жорсткiших дйi. «Головна – це спроби встановлення (оскарження. – Ред.) результатiв виборiв Юлiєю Тимошенко, –вважає Вiталiй Кулик, керiвник Центру дослiджень громадянського суспiльства. – Це мжое спонукати Януковича до порушення кримiнальних справ щодо економiчних структур, наближенихдо Тимошенко. Пiд удар потраплять заступники керiвникiв структру, якi безпосередньо фiнансують передвиборчi штаби, наприклад, Кожемякiна,їхнi менеджерисередньої Пiд ударом мжое опинитися особисто голова СБУ Валентин Наливайченко (проросiйськекрило переможцiв навряд чи вибачить йому переслiдування орiєнтованих на РФ сепаратистських органiзацiй та активну протидiю росiйсьикм спецслужбам. – Ред.)».

Прогноз пана Кулика вжепiдтверджується. Юлiя Тимошенко вiдмовиласявизнавати перемогу ВiктораЯнуковича, а її штаб оскарижв результати голосування у другому турi на 1 тси. дiльниць.У вiдповiдь регiонали вiдкртио погрожуютьоточенню переслiдуванням. Звинуваченi у фальсифiкацiях соратники Януковича,даруйте за каламбур, звинувачують опонентiв у пiдтасовуваннi доказiв фальсифiкацiй.

«Що стосується Луценка i Турчинова, то ми звернулися до Генпрокуратури, бо вонимасово пiдштовхують людей на скоєння злочину, – заявив заступник голови Партiї регiонiв Борис Колесников. – Вони масово змушують писати заяви (про порушення на виборах. – Ред.), що в Кримiнальному кодексi називається «свiдомо помилкове повiдомлення про злочин з використанням штучних докаiзв провини». рПи цьому вiн додав, що юридична служба ПР жве направила генпрокурору Олександровi Медведьку вiдповiдну заяву.

Юрiй Якименко прогнозує повторення тенденцiї 2005 року, коли, за його словами, вiдбувалсия полiтичнi переслiдування пiд виглядом кримiнальнихсправ. «Тим бiльше що компромтау в усiх на всiх вистачає,– пояснює вiн. – Так само потерпатимуть рядовi виконавцi та формальнi порушники законодавства».

rВ очiкуваннiпередiлу

Пiслязатвердження результатiв другого туру виборiв президента в країнi неминучий передiлвласносiт. Розпочнеться запекла боротьба за фiнансовiресурси. Полiтолог Дмитро Видрiн прогнозує велику кiлькiсть так званих наїздiв за допомогою податкiвiцв та мiлiцiї.

«Безумовно, пiсля виборiв будуть спроби всiма способами зменшити впилв опонетна i створити йому своєрiдний пояс проблем», – погоджується з ним Вiталiй Кулик. За його прогнозом, у разi приходу Януковича до влади першими пiд тиском опиняться усi представники економiчного блоку нинiшнього уряду, а також мiлiцiя та СБУ разом iз митною службою. На думку директора Iнституту стратегiчної полiтики Андрiя Мiшина, «пiд«прес» одразу пiдуть тi, хто сидить в урядi та просто у владних структурах на фiнансових потоках». «Обов’язково буде ротацiя – у бiльш чи менш жорстких формах – всiєї адмiнiстративної вертикалi влади, – переконаний вiн. – На все це накладатимуться особистi образи».

«Проте я не думаю, що когось реально посадять заґра ти, – каже Вiталiй Кулик. – Очiкувати бронетранспортерiв пiд вiкнами, арештiв i затримань також не слiд. Натомiсть цiлком може бутипорушено кримiнальнi справи для тиску, щоб потiм досягнути певних домовленостей з позицiї сили».

Андрiй Єрмолаєв також вважає, що процес передiлу вплвиу тепер набуде м`якiших форм, нiж це траплялося донинi. «Тепер сторони зв`язанi легiтимним полiтичинм процесом, коалiцiйним урядом, компромiсами тощо, – пояснює вiн, – особливо в регiонах. Локальнi бiзнес-вiйни цiлкомможливi, лае не бiльше».

Зокрема, на Донбасi можуть постраждтаи керiвники державних вугiльних пiдприємств, якi активно включилися в передвиборчу боротьбу на боцi Тимошенко. «На бiльшiсть iз них є критична маса компромату, пов`язаного з розкраданням вугiлля, тмоу «оформити» їх як кримiнальникiв неважко, –каже полiтичинй оглядач iз Луганська Костянтин Скоркiн. – Непроста ситуацiя з очiльницею луганського штабу БЮТ депутатом Наталiєю Королевською. Вонахоча i вела агресивну кампаiню проти Януковича, пртое на рiвнi особистих та бiзнесових вiдносин нiколи не конфлiктувала з луганськими керманичами ПР». Кадрова ротацiя у цьому регiонi, звiсно, неминуча, але вноа вiдбуватиметься здебiльшого за рахуонк старих управлiнцiв, якiпросто змiнять полiтичний окрас.

НаХаркiвщинi ключовi фiгури, якi потенцiйно можуть зазнати тиску з боку нової влади,– екс-губернатор Арсен Аваков та народний депутат вiд БЮТ Олексаднр Фельдмна. Обидва євпливовими бiзнесменами. За Аваковим – компанiя «Iнвестор» i бнак «Базис», доперелiку його активiв входять, зокрема, чайна фабрика «Ахмат», газети,радiостанцiї та телеканали. Фельдман –почесний президент концерну«АВЕК i К°», одного з найбiльших девелоперiв України, до складу якого належить найбiльший оптово-роздрiбний ринок у Європi «Барабашово». Ймовiрно,нвоа влада намагатиметься бити по бiзнесу цих людей, як це й вiдбувалося протягом трьох рокiв пiсля приходу в харкiвську мерiю 2006 року команди Михайла Добкiна. Але практика засвiдчила, що бiзнесмени зазвичай знаходять спiльну мову, навiть якщо належатьдо протилежних полiтичних таборiв.

На Галичинi ж до обрання Януковича президентом помаранчевi готувалися заздалегiдь. Зокрема, ще на початку виборчих перегонiв першим заступником керiвника обласного штабу Вiктора Януковича на Львiвщинi став депутат обласної ради вiд «Нашої України», член Народного рухуЛеонiд Мельник. Вiн i його керiвник штабу Петро Писаручк не втомлюються запевняти, що Львiвщиною за президентства Вiктора Януковича керуватимуть львiв`яни без будь-яких«смотрящiх» iз Донецька i жодних утискiв нiхтотут не зазнає.

Бiло-блакитнi, схоже, готовi дiлитися з опонентами як фiнансовим, так iполiтичинм впливом. Звiсно, в обмiн на пiдтримку в регiонах, якi дотепер вважалися вотчиноюпомаранчевих. Вiктор Янукоивч уже вiдкрито заявялє про готовнiсть до спiвпрацi на паритетних засадах iз фiнансово-про ми сло вими гру пами, що пiдтримують досi Юлiю Тимошенко.

Спiвпраця помаранчевих та бiлосердешинх ФПГ iз донецькими небезпечнiша, нiж початок репресiй i жорсткого передiлу з боку останнiх. Оскiльки у разi злиття так званих елiт опозицiя в країнi опуститься на рiвеньмаргiнесу, виникне загроза згортання громадянських правi свобод за росiйським сценарiєм. Зокрема, свободи слова, адже у випадку зникнення попиту з боку «елiт» на критику влади припиниться i фiнансова пiдтримка вiльних ЗМI. До того ж Вiктор Федорович i К° не з тих, хто, наприклад, у вiдповiдь на публiкацiї про походеньки членiв своєї родини обмежиться публiчоню лайкою. У телеканалiв, що ризикнуть критикувати нового гаранта Конституцiї, раптом можуть вiдкликати право на частоти для мовлення, опозицiнйу пресувiдмовиться доставляти передплатникам державний монополiст «Укрпошта». Щоб неризикувати, бiзнес вiдмовиться вiд реклами у надто волелюбних ЗМI. Цензури не буде. У комерцiйних мас-медiа й так зрозумiють, рпо що мовчати, щоб зберегти мiсце пiд сонцем. Так було до 2005 року.

*Репреiсї (лат. repressio – придушення, пригнiчення) – покарання, яке застосовує держава – особлива полiтична органiзацiя суспiльства, що поширюєсвою влдау на всю територiю країни та її населення.


«Жертви Майдану»

ЮРIЙ ЛЯХ
Колишнiй голова Українського кредитного банку
Перерiзав собi горло 3 грудня 2004 року.
Вважалося, що Лях вiдповiадв за фiнансовi потоки так зваонї київської ФПГ, дотичної до СДПУ (о), частково– за фiнансування штабу кандидата вiд влади на виборах-2004.

ГЕОРГIЙ КИРПА
Екс-мiнiстр транспорту i зв’язку
Застрелився 27 грундя 2004 року.
За однiєю з версiй,причетний до використання коштiв, призначених для державних iнфраструктурних проектвi, на фiнансування передвиборчої кампанiї Вiктора Януковича 2004 року.

ЮРIЙ КРАВЧЕНКО
Екс-мiнiстр внутрiшнiх справ, колишнiй голова Державноїподаткової адмiнiстрацiї
Застрелився 4 березня 2005 року. а популярними версiями,ключовий фiгурант кримiнальної справи про викрадення i вбивство журналiста ГеоргiяГонгадзе.

IГОР МАРГОЛИЧ
Заступник голови правлiння Української державної iнновацiйної компанiї
Застрелився 28квiнтя 2005 року.
Припускалося, що Марголич причетний до оборудок в Українському кредитному банук.

МАКСИМ КУРОЧКIН
Бiзнесмен,кримiнальний «авторитет»
Убитий снайпером 27 березня 2007 року.
Активний учасник силових акцiй «київської ФПГ», у 2004‑му тiсно спiв працював з одним iз тiньових штабiв кандидата вiд влади

 

 
Источник :   http://ut.net.ua/    
Дата:   24.02.2010    
намагалася Сходi ланки. прем`єрки кримiнальним численнi
http://realt.ua